I går, 18. mai, holdt Shell generalforsamling i Haag. Amnesty var på plass og overleverte 175 054 signaturer med krav om at Shell rydder opp i Nigerdeltaet.
Da aksjonærene kom til generalforsamlingen møtte de Amnesty-aktivister som delte ut en informasjonspakke om Shells menneskerettighetsbrudd i Nigerdeltaet.
Under generalforsamlingen sa direktøren i Amnesty International i Nederland, Eduard Nazarski:
"I am standing here on behalf of one-hundred and seventy-five thousand people, who are asking Shell to bring its practices in line with its principles."
Nazarski understreket Amnestys krav om at:
- Shell må sørge for at rapporter om miljøsituasjonen i Nigerdeltaet og konsekvenser av oljeforurensningen blir tilgjengelige.
- Shell må vise hvordan menneskerettigheter og miljø blir kartlagt som en del av deres konsekvensanalyser.
- Shell må vise dokumentasjon for sine påstander om at en høy prosentandel av oljeutslippene skyldes sabotasje.
Konsernsjef i Shell, Peter Voser, mottok signaturene. I sitt svar sa han at Shell ønsket å dele mer informasjon om selskapets virksomhet i Nigerdeltaet og at han ønsket å fortsette dialogen med Amnesty International.
Amnesty fortsetter å aksjonere mot menneskerettighetsbruddene i Nigerdeltaet:
- I Norge og mange andre land fortsetter vi å aksjonere for å få stoppet menneskerettighetsbruddene. Shell har ødelagt livsgrunnlaget til hundretusener av mennesker. Vi gir oss ikke før Shell har ryddet opp, sier John Peder Egenæs, generalsekretær i Amnesty International i Norge.