Bli medlem
Foto: Amnesty International UK. Aktivister som demonstrer for økt demokrati i Emiratene slås hardt ned på. Her fra Amnestys underskriftskampanje for å løslate UAE 5, de fem politiske aktivistene som ble fengslet i april 2011. Nå sitter advokaten deres fengslet.
Emiratene: Frykter tortur mot aktivister
Fredag: 03.08.2012  / Skrevet av: tone [dot] m [dot] f [dot] vestheim [at] gmail [dot] com (Tone M. F. Vestheim )
DE FORENTE ARABISKE EMIRATER
  • I begynnelsen av 2011 startet vel 100 aktivister og intellektuelle en underskriftskampanje for et mer demokratisk styresett i Emiratene. 
  • Fem aktivister ble fengslet for å kreve mer demokrati. 
  • Amnesty ledet en underskriftskampanje for å få "UAE 5", de fem aktivistene, løslatt. De ble senere løslatt, tidligere beskyldt for å ha fornærmet presidenten i Emiratene. En advokat som jobbet med saken er blitt arrestert i etterkant. 
  • Emiratene praktiserer fortsatt dødsstraff. Ifølge Amnesty ble en person henrettet i 2011. 
  • Oljestaten har 5,314,317 innbyggere. 
  • 96 prosent er muslimer, andre religiøse minoriteter er kristne og hinduer (4 prosent). 
  • Emiratene er et av verdens rikeste land.
  • Enkelte myndigheter tilhører Emiratenes føderale myndigheter, mens andre myndigheter ligger hos de sju emiratene. 
  • Landet styres etter religiøs og sivil lovgiving. 
  • Kilder: Amnesty International Norge, CIA FACTBOOK 
Privatfoto. Mohamed al-Mansoori, tidligere leder av en juristforening i Emiratene, er en av flere aktivister som er arrestert.
Relaterte tema
De forente arabiske emiranter må stanse bølgen av arrestasjoner av aktivister, mener Amnesty International, som frykter at aktivister som holdes på ukjent sted utsettes for tortur og annen mishandling. Norge eksporterer våpen til Emiratene. 
 
35 menn antas å ha blitt holdt arrestert siden 16. juli i år. Åtte skal være anholdt etter Amnestys hasteappell for mennene denne uka. 
 
- Bølge av arrestasjoner
Det er ukjent hvor mennene er. Amnesty antar at de risikererer å bli utsatt for tortur eller annen mishandling som Amnesty tidligere har dokumentert foregår i De forente arabiske emirater. Siden den arabiske våren, har ønsket om mer demokrati i oljestaten blitt slått hardt ned på av myndighetene i landet, som i fjorårets internasjonalt kjente sak "UAE 5" der fem aktivister ble arrestert for å kreve mer demokrati. Les CNNs oppsummering av saken her.
 
Denne våren ble det norsk debatt da det kom fram at Norge eksporterer våpen til Emiratene. 

Bølgen av arrestasjoner startet 15. juli i år etter at Abu Dhabis påtalemyndighet uttalte at en gruppe mennesker ville bli etterforsket for å pønske ut "kriminalitet mot statens sikkerhet", for å "opponere mot De forente arabiske emiraters konstitusjon og styresett" og for å ha forbindelser til "utenlandske organisasjoner og agendaer". 

De siste arrestasjonene øker det totale tallet av anholdte menn til 50 siden mars 2012. Dette får Amnesty International til å reagere. 
 
- Denne bølgen av arrestasjoner er dypt uroligende og ser ut til å være del av pågående angrep på retten til ytringsfrihet, til å organisere seg og til forsamlingsfrihet i De forente arabiske emirater, sier Ann Harrison, nestleder for Midtøsten og Nord-Afrika-avdelingen hos Amnesty International.
 
- Myndighetene må umiddelbart fortelle hvor de forsvunnede mennene holdes og la dem kontakte sine familier. Det å holde folk incommunicado, uten å la dem ha kontakt med omverdenen, er en kjent måte å legge forholdene til rette for tortur og annen dårlig behandling, sier Harrison. 

 
Etterdønninger etter fjorårets protester 
 
Blant de anholdte er tre advokater: Dr Mohamed Abdullah al-Roken, forsvarsadvokat i  saken "the UAE 5", menneskerettighetsforsvarer og tidligere leder for De forente arabiske emiraters juristforening, UAE Jurists' Association, Dr Mohamed al-Mansoori og Salem al-Shehhi. 

Amnesty anser alle de tre mennene som samvittighetsfanger som bare er anholdt for å fredlig ytre egne overbevisninger eller for å utøve sine profesjonelle plikter. 

- Mohamed al-Roken, Mohamed al-Mansoori og Salem al-Shehhi, og andre som arresteres bare for å fredlig uttrykke sine holdninger eller for å gjøre jobben sin må løslates umiddelbart, uten forbehold, sier Harrison. 
 
Harrison understreker at alle andre må løslates, med mindre det er snakk om personer som raskt skal prøves for en internasjonalt anerkjent tiltale i tråd med internasjonale standarder for en rettferdig rettergang. Som et minimum, må myndigheter sikre at alle beskyttes mot tortur og annen mishandling, at de har tilgang på advokater som de kan velge selv, familien og all nødvendig medisinsk behandling. 

- Myndigheter blokkerer nettsteder

Noen av de 35 arresterte mennene, som er arrestert av statlige tjenestemenn fra sikkerhetstjenesten Amn al-Dawla, settes i sammenheng med foreningen al-Islah. Foreningen er en reformgruppering som på engelsk refereres til som The Reform and Social Guidance Association. Dette er en ikke-voldelig gruppe som har engasjert seg i fredelig, politisk debatt i De forente arabiske emirater over mange år. Al-Islah arbeider for sterkere etterlevelse av islamske forskrifter. 

Politiske partier er ikke tillatt i De forente arabiske emirater.
 
Det er lav toleranse for politisk opposisjon og innskrenkningene i ytringsfriheten og retten til å organisere seg har økt de siste månedene. Myndighetene har stengt minst ett diskusjonsforum på nett. De har i tillegg blokkert adgangen til noen politiske nettsider fra Emiratene. 

Dokumentert tortur 

Personer som mistenkes for politiske lovbrudd i Emiratene, arresteres av sikkerhetstjenesten Amn al-Dawla. De holdes uten mulighet å kommunisere med omverdenen på skjulte steder, vangligvis i en uke, før de får lov til å ta kortvarige og begrensede telefoner til familien. 
Amnesty International har dokumentert minst to tilfeller der varetektsfengslede, som er blitt nektet med omverdenen, ble torturert av sikkerhetstjenestemenn. Andre har snakket ut om tortur og annen mishandling etter å ha blitt løslatt fra varetekt. 
17. juli 2012 uttrykte en talsperson for FNs høykommisær for menneskerettigheter (OHCHR) bekymring over den økende kneblingen av menneskerettighetsaktivister i De forente arabiske emirater. 
 
Vil du få ferske nyheter om menneskerettighetsbrudd fra Amnesty.no hver dag? Følg Amnesty på Facebook





Kampanjer 2013 - Voldtekt Kampanjer 2013 - LHBT Kampanjer 2013 - Dødsstraff Kampanjer 2013 - Midtøsten og Nord-Afrika
  • Delta i din Pride!

    Blir du med på din lokale Pride, støtter du en gruppe som har kjempet for like rettigheter i flere tiår.  Bakgrunnen for feiring av Pride-ukene finnes i USA...
  • Mannlig kjoleprotest i Iran

    Å være kvinne er ikke et verktøy for å ydmyke og straffe noen.
  • Stå opp for en avisredaktør!

    Libya ble i 2011 befridd for diktatoren Gaddafi. Norge og andre NATO-land bidro til det. Diktatoren kneblet ytringsfriheten gjennom en lovparagraf som gjorde det...