Trondheim kommune og Amnesty står også i år sammen om å si NEI til dødsstraff!
Sammen med over 1000 andre byer i det globale nettverket "Cities for Life", vil Trondheim vise sin motstand mot dødsstraff onsdag 30. november.
I fjor høst besluttet formannskapet i Trondheim at de ville slutte seg til seg den internasjonale aksjonen "Cities For Life". En dag som markers globalt og lokalt den 30. november. Her vil byer fra hele verden viser sin motstand mot dødsstraff ved å flombelyse et signalbygg i byen.
Ordfører Rita Ottervik sa da følgende under sitt framlegg i formannskapsmøte 1. november 2010: ”Jeg vil i dag be formannskapet slutte seg til kampanjen som har fått navnet Cities for Life. Jeg håper dette kan utløse en debatt om våre holdninger til dødstraff og til menneskerettighetene. Ingen skal ta liv”
Under årets markering av Cities for Life begynner vi allerede tirsdag 22. november med åpning av en utstilling i Vår Frues Kirke kl 17.00 av John Holbrook og kunstverk fra fanger fra Death Row i USA. Utstillingen vil henge i åtte dager og kan besøkes i kirkens åpningstider. Vår Frues Kirke er en døgnåpen kirke. Det vil også være en bokutstilling på hovedbiblioteket med fokus på dødsstraff i uke 48.
30. november fra kl. 15.00 til 23.00 blir Kristiansten festing lyst opp i blått (drømmenes farge) med håpets lys i midten. Den lyssettes av lyskunstnere Erik Selmer.
Festningen ble brukt til rettersted under andre verdenskrig av tyskerne. Etter andre verdenskrig ble festningen brukt til å henrette krigsforbrytere, bla ble 8 stykker fra Rinnanbanden henrettet der etter krigen. Valget av Festningen fra kommunen sin side kan derfor sees i forsoningens tegn.
Denne dagen fra 13.00 -15.00 vil vi i Amnesty International tenne 58 gravlys i øverste del av Nordre. Dette skal symbolisere de 58 landene som fortsatt har dødsstraff i lovverket sitt. Vi vil også ha stand der med informasjon om dødsstraff og underskriftkampanje for Reginald Clemons som har sittet på dødscelle i USA i 17 år og tobarnsmoren Sakineh Mohammadi Ashtiani fra Iran som er dømt til døden for utroskap.
På kvelden kl 20.00 blir det et kulturelt arrangement på Cafe Antikvariatet, Bakklandet. Det blir appell fra regionleder i Amnesty. Fremføringa av teksten” Nøkkel til frihet” som var Levi Henriksen sitt bidrag i Amnestyboka Akkurat Nå, og konsert med Josefin Winther.
Det er gratis inngang.