Amnesty International - verdens største menneskerettighets-organisasjon
STARTSIDEN |  AKSJONER |  NYHETER |  OM AMNESTY |  LAND/TEMA |  UNDERVISNING |  UNGDOM
   
 
  17.03.2005

Aker Kværner tungt inne på Guantánamo


Av Svein Tore Bergestuen

Det har lenge vært kjent at Aker Kværner opererer i fangeleiren på Guantánamo. Foreløpig har ikke selskapet tatt hensyn til verken reaksjonene fra Amnesty International Norge, eller det faktum at det har foregått massive menneskerettighetsbrudd der.


I tillegg vingler Aker Kværners ledelse når det gjelder informasjonen de gir om hva de faktisk holder på med på Guantánamo.
Tjener penger på Guantánamo-oppdrag
Ifølge nettstedet governmentcontractswon.com som fører oversikt over alle tildelinger av offentlige anbud i USA, har Kværner hatt 327 oppdrag på Guantánamo, med stort og smått, skriver Klasekampen, 13. januar i år.

Og Aker Kværners representant på Guantánamo, har bekreftet overfor VG, 7. september 2002, at de er med på å bygge opp fangeleirene.

Bekrefter
- Vi har hatt en god del å gjøre der, ja. Vi har akkurat gjort ferdig en del grunnarbeid for den nye leiren de bygger, sa Kværners prosjektsjef, Henri Fuentes, til VG da avisen besøkte Guantánamo Bay.

Torbjørn Andersen i Aker Kværner sier til Klassekampen at selskapet har tjent mellom 50 og 60 millioner dollar på Guantánamo-oppdragene.

Ifølge Fuentes har selskapet stått for grunnarbeidet til fangeleiren, drenering, rørlegging, samt noe vedlikehold i cellene, blant annet av lyskastere som står på 24 timer i døgnet.

Avkrefter
Til tross for dette, har ledelsen i Aker Kværner benektet at selskapet står for bygging eller vedlikehold av selve fangeleirene. Amnesty International Norge har vært i flere møter med Aker Kværners ledelse der de også har benektet befatning med fangeleirene.

Bekrefter igjen
Siden dette står i sterk kontrast til hva som ble sagt av Fuentes til VG, sendte fungerende generalsekretær i Amnesty International Norge, John Peder Egenæs et brev i februar i år, der han ville ha Fuentes’ opplysninger bekreftet. Det fikk han, - men bare muntlig.

Mer om MR-brudd på Guantánamo:
Les Amnestys rapport om tortur i USA-regi
Les om ICRCs Guantánamo-rapport
Les artikkelen fra Klassekampen


UtskriftsversjonUtskriftsversjon       Facebook Facebook  Nettby Nettby Til toppen
    UtskriftsversjonUtskriftsversjon

Relatert kampanje-side:
Tortur i kampen mot terror


Relaterte land-sider:
Norge

USA


Relaterte tema-sider:
Næringslivets MR-ansvar

Tortur


Nyeste dokumenter
i kategorien "Informasjon - Nyheter - 2005":


Norsk SMS-innsats nytter!

Resultater 2005

Vold mot kvinner tas ikke på alvor

Ny sjanse for dødsdømte Thomas Miller-El

Gir verdighet til "gatefolket" i Oslo

 

Bli medlem

Gi en gave

Annen støtte

Skattefradrag
Kontakt oss

Nyhetsbrev

Aksjonskalender

Ledige verv/stillinger




Andre lokale sider
Til:
Fra:


Klikk her for mer informasjon
Reg.nr. 001
 


Kontakt oss