Foto: Pete Muller. Soldater fra Sør-Sudans offisielle hær beveger seg gjennom Yida flyktingsleir i april 2012. Sivile blir påvirket når opposisjonsgrupper enkelt får tak i våpen fra utlandet.
En flom av militære våpen fra Kina, Sudan og Ukraina har utløst voldelige sammenstøt mellom forsvaret og opposisjonsgrupper i Sør-Sudan, sier Amnesty International.
Åpen konflikt ved det sør-sudanske Nil-området blir satt i skyggen av store politiske endringer mellom Sudan og Sør-Sudan. Landets væpnede styrker har i det siste året kjempet mot minst syv voldelige opposisjonsgrupper.
Sivile trukket inn i konfliktenEn ny Amnesty-rapport fokuserer på virkningen uregulerte våpenforsyninger har på menneskerettighetssituasjonen i Sør-Sudan.
Tusenvis av mennesker har blitt drept eller hardt skadet det siste året. Mange har fått hjemmene sine ødelagt og har måttet flykte på grunn av tilfeldige væpnede angrep i sivile områder. Dette kommer ved siden av
en allerede kritisk humanitær situasjon for flyktninger i Sør-Sudan.
Innbyggerne i det øvre Nil-området havner i midten av den voldelige maktkampen. Sør-Sudans offisielle hær og opposisjonsgruppen 'South Sudan Liberation Army' (SSLA) har stått for mye av uroen i området. 7000 hus skal angivelig ha blitt brent ned som følge av kryssild mellom de forskjellige styrkene.
Våpen fra Kina, Sudan og Ukraina
Amnesty-rapporten avslører at flere land er involvert i å forsyne de stridende gruppene med våpen. Slik er disse landene med på å forverre konflikter i land som Sør-Sudan, der våpenhandelen fører til økende sivile tap.
Maskingevær, miner og stridsvogner som har vært brukt i overgrep mot sivile har blitt forsynt av Kina, Sudan og Ukraina. I tillegg er det shippingselskaper fra blant annet Tyskland og Storbritannia som frakter våpnene til konfliktfylte områder som Sør-Sudan.
- Myndigheter må øyeblikkelig stoppe våpenforsyninger som blir brukt til å bryte menneskerettigheter inntil et tilfredsstillende system som garanterer ansvar er på plass, mener Erwin van der Borght, leder for Amnesty Internationals Afrika-program.
Bruken av utenlandske våpen i vold mot sivile er et vedvarende problem i Sudan og Sør-Sudan. Det er nødt til å bli gjennomført en vurdering i den globale våpenhandelen når menneskerettighetsforbrytere er involvert.
Nødvendig våpenavtale
I forkant av markeringen av Sør-Sudans første år med uavhengighet samles verdens regjeringsrepresentanter i FN for å diskutere den avgjørende våpenavtalen Arms Trade Treaty (ATT).